Mix 103.7 Election Portal

Beltrami County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyANNIE CLAESSON-HUSEBY752251.8462 of 62 reporting
County AttorneyDAVID L. HANSON696648.0162 of 62 reporting
County AttorneyWRITE-IN**220.1562 of 62 reporting
County Auditor/TreasurerJODEE TREAT1227899.3562 of 62 reporting
County Auditor/TreasurerWRITE-IN**800.6562 of 62 reporting
County Commissioner District 1KEITH H. WINGER223764.5013 of 13 reporting
County Commissioner District 1MATT BLISS122535.3213 of 13 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**60.1713 of 13 reporting
County Commissioner District 3RICHARD D. ANDERSON266198.7415 of 15 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**341.2615 of 15 reporting
County SheriffPHILIP HODAPP1275998.0162 of 62 reporting
County SheriffWRITE-IN**2591.9962 of 62 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**848100.0062 of 62 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**664100.0062 of 62 reporting



Bemidji City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member at Large (Bemidji)DAVE LARSON251269.495 of 5 reporting
Council Member at Large (Bemidji)DONALD WILLIAM HEINONEN107729.795 of 5 reporting
Council Member at Large (Bemidji)WRITE-IN**260.725 of 5 reporting
Council Member Ward 2 (Bemidji)ROGER HELLQUIST54298.721 of 1 reporting
Council Member Ward 2 (Bemidji)WRITE-IN**71.281 of 1 reporting
Council Member Ward 4 (Bemidji)REED OLSON69797.761 of 1 reporting
Council Member Ward 4 (Bemidji)WRITE-IN**162.241 of 1 reporting
Mayor (Bemidji)RITA C. ALBRECHT226755.245 of 5 reporting
Mayor (Bemidji)JORGE PRINCE182744.525 of 5 reporting
Mayor (Bemidji)WRITE-IN**100.245 of 5 reporting



Bemidji Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)MELISSA BAHR809033.7536 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)CAROL L. JOHNSON782732.6636 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)BILL FAVER780232.5536 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)WRITE-IN**2481.0336 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)YES704852.1536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)YES704852.1536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)NO646747.8536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)NO646747.8536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)YES681450.6836 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)YES681450.6836 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)NO663049.3236 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)NO663049.3236 of 36 reporting

TOP

Minnesota US Senate Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
U.S. SenatorAL FRANKEN105001853.134063 of 4106 reporting
U.S. SenatorMIKE MCFADDEN84824442.924063 of 4106 reporting
U.S. SenatorSTEVE CARLSON473692.404063 of 4106 reporting
U.S. SenatorHEATHER JOHNSON296361.504063 of 4106 reporting
U.S. SenatorWRITE-IN**8940.054063 of 4106 reporting

TOP

Minnesota US House of Representatives Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
U.S. Representative District 1TIM WALZ12314954.15696 of 696 reporting
U.S. Representative District 1JIM HAGEDORN10395445.71696 of 696 reporting
U.S. Representative District 1WRITE-IN**3080.14696 of 696 reporting
U.S. Representative District 2JOHN KLINE13745956.10290 of 291 reporting
U.S. Representative District 2MIKE OBERMUELLER9511638.82290 of 291 reporting
U.S. Representative District 2PAULA OVERBY122775.01290 of 291 reporting
U.S. Representative District 2WRITE-IN**1830.07290 of 291 reporting
U.S. Representative District 3ERIK PAULSEN16751762.14246 of 246 reporting
U.S. Representative District 3SHARON SUND10184737.78246 of 246 reporting
U.S. Representative District 3WRITE-IN**2270.08246 of 246 reporting
U.S. Representative District 4BETTY MCCOLLUM14784261.19228 of 228 reporting
U.S. Representative District 4SHARNA WAHLGREN7948232.90228 of 228 reporting
U.S. Representative District 4DAVE THOMAS140585.82228 of 228 reporting
U.S. Representative District 4WRITE-IN**2290.09228 of 228 reporting
U.S. Representative District 5KEITH ELLISON16707970.79229 of 229 reporting
U.S. Representative District 5DOUG DAGGETT5657723.97229 of 229 reporting
U.S. Representative District 5LEE BAUER120015.08229 of 229 reporting
U.S. Representative District 5WRITE-IN**3520.15229 of 229 reporting
U.S. Representative District 6TOM EMMER13332456.29279 of 279 reporting
U.S. Representative District 6JOE PERSKE9092138.39279 of 279 reporting
U.S. Representative District 6JOHN DENNEY124595.26279 of 279 reporting
U.S. Representative District 6WRITE-IN**1350.06279 of 279 reporting
U.S. Representative District 7COLLIN C. PETERSON13054054.211327 of 1327 reporting
U.S. Representative District 7TORREY WESTROM10995245.661327 of 1327 reporting
U.S. Representative District 7WRITE-IN**3330.141327 of 1327 reporting
U.S. Representative District 8RICK NOLAN12658648.50768 of 810 reporting
U.S. Representative District 8STEWART MILLS12296047.11768 of 810 reporting
U.S. Representative District 8RAY SKIP SANDMAN112664.32768 of 810 reporting
U.S. Representative District 8WRITE-IN**1930.07768 of 810 reporting

TOP

Minnesota House District 2A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2ADAVE HANCOCK783952.36107 of 107 reporting
State Representative District 2AROGER ERICKSON710947.49107 of 107 reporting
State Representative District 2AWRITE-IN**230.15107 of 107 reporting

Minnesota House District 2B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2BSTEVE GREEN833557.1687 of 87 reporting
State Representative District 2BDAVID SOBIESKI623642.7787 of 87 reporting
State Representative District 2BWRITE-IN**100.0787 of 87 reporting

Minnesota House District 3A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 3ADAVID DILL1207165.5583 of 83 reporting
State Representative District 3AERIC JOHNSON629734.1983 of 83 reporting
State Representative District 3AWRITE-IN**470.2683 of 83 reporting

Minnesota House District 5A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5AJOHN PERSELL732855.4149 of 70 reporting
State Representative District 5APHILLIP NELSON588544.5049 of 70 reporting
State Representative District 5AWRITE-IN**120.0949 of 70 reporting

Minnesota House District 5B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5BTOM ANZELC815956.6445 of 56 reporting
State Representative District 5BJUSTIN EICHORN622543.2145 of 56 reporting
State Representative District 5BWRITE-IN**210.1545 of 56 reporting

TOP

Beltrami County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyANNIE CLAESSON-HUSEBY752251.8462 of 62 reporting
County AttorneyDAVID L. HANSON696648.0162 of 62 reporting
County AttorneyWRITE-IN**220.1562 of 62 reporting
County Auditor/TreasurerJODEE TREAT1227899.3562 of 62 reporting
County Auditor/TreasurerWRITE-IN**800.6562 of 62 reporting
County Commissioner District 1KEITH H. WINGER223764.5013 of 13 reporting
County Commissioner District 1MATT BLISS122535.3213 of 13 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**60.1713 of 13 reporting
County Commissioner District 3RICHARD D. ANDERSON266198.7415 of 15 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**341.2615 of 15 reporting
County SheriffPHILIP HODAPP1275998.0162 of 62 reporting
County SheriffWRITE-IN**2591.9962 of 62 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**848100.0062 of 62 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**664100.0062 of 62 reporting

Hubbard County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyDON DEARSTYNE691898.8438 of 38 reporting
County AttorneyWRITE-IN**811.1638 of 38 reporting
County Commissioner District 1VERN MASSIE99852.895 of 5 reporting
County Commissioner District 1KATHY GRELL88246.745 of 5 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**70.375 of 5 reporting
County Commissioner District 3EDWARD G. (ED) SMITH88850.716 of 6 reporting
County Commissioner District 3FLOYD FRANK86049.116 of 6 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**30.176 of 6 reporting
County Commissioner District 5CAL JOHANNSEN102661.3311 of 11 reporting
County Commissioner District 5TED VAN KEMPEN63938.1911 of 11 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN**80.4811 of 11 reporting
County SheriffCORY AUKES741798.5638 of 38 reporting
County SheriffWRITE-IN**1081.4438 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 4DONALD W. SELLS681999.4238 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**400.5838 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 5LYNN GOODRICH668799.3938 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WRITE-IN**410.6138 of 38 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**330100.0038 of 38 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 2RUTH GRANDY658699.5538 of 38 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**300.4538 of 38 reporting

Cass County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyCHRISTOPHER STRANDLIE933699.2372 of 73 reporting
County AttorneyWRITE-IN**720.7772 of 73 reporting
County Commissioner District 1NEAL GAALSWYK224899.295 of 5 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**160.715 of 5 reporting
County Commissioner District 4SCOTT D. BRUNS159367.5014 of 14 reporting
County Commissioner District 4GARR PEMBERTON75932.1614 of 14 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN**80.3414 of 14 reporting
County RecorderKATHRYN "KATIE" M. NORBY940099.5772 of 73 reporting
County RecorderWRITE-IN**410.4372 of 73 reporting
County SheriffTOM BURCH765166.5872 of 73 reporting
County SheriffWAYNE TENNIS381233.1772 of 73 reporting
County SheriffWRITE-IN**280.2472 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 1TOM KUSCHEL946399.6272 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**360.3872 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 5JANE E. EKHOLM551856.0572 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WILLARD R. PEHLING430243.7072 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WRITE-IN**250.2572 of 73 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 4CLIFTON PETERSON908599.6172 of 73 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**360.3972 of 73 reporting

Itasca County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyJOHN J. (JACK) MUHAR757756.4937 of 78 reporting
County AttorneyJOHN DIMICH579543.2137 of 78 reporting
County AttorneyWRITE-IN**400.3037 of 78 reporting
County Auditor/TreasurerJEFFREY T. WALKER950973.1237 of 78 reporting
County Auditor/TreasurerDOUG CARPENTER344526.4937 of 78 reporting
County Auditor/TreasurerWRITE-IN**500.3837 of 78 reporting
County Commissioner District 1DAVIN TINQUIST178498.518 of 29 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**271.498 of 29 reporting
County Commissioner District 3LEO TRUNT230776.598 of 12 reporting
County Commissioner District 3DENNIS BARSNESS69623.118 of 12 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**90.308 of 12 reporting
County Commissioner District 5MARK MANDICH217997.8912 of 18 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN**472.1112 of 18 reporting
County RecorderLINDA NIELSEN1107699.6037 of 78 reporting
County RecorderWRITE-IN**440.4037 of 78 reporting
County SheriffVICTOR J. WILLIAMS830560.0237 of 78 reporting
County SheriffBRYAN JOHNSON551139.8337 of 78 reporting
County SheriffWRITE-IN**210.1537 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 4DONALD C. SIMONS1105699.3537 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**720.6537 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WRITE-IN**637100.0037 of 78 reporting

Clearwater County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County AttorneyRICK MOLLIN213596.5629 of 29 reporting
County AttorneyWRITE-IN**763.4429 of 29 reporting
County Auditor/TreasurerALLEN L. PAULSON258499.4629 of 29 reporting
County Auditor/TreasurerWRITE-IN**140.5429 of 29 reporting
County Commissioner District 1ARLEN R. SYVERSON26551.962 of 2 reporting
County Commissioner District 1DUANE J. HAYES24347.652 of 2 reporting
County Commissioner District 1WRITE-IN**20.392 of 2 reporting
County Commissioner District 3NEAL ILLIES36452.605 of 5 reporting
County Commissioner District 3JOEL F. MELANDER32647.115 of 5 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**20.295 of 5 reporting
County Commissioner District 5DANIEL C. STENSENG51598.288 of 8 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN**91.728 of 8 reporting
County RecorderBRENDA L. KNABLE257799.5729 of 29 reporting
County RecorderWRITE-IN**110.4329 of 29 reporting
County SheriffWRITE-IN**187379.1329 of 29 reporting
County SheriffMIKE ERICKSON49420.8729 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 3PAUL RYDEEN186473.8229 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 3RON SJOSTRAND59123.4129 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN**702.7729 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 4MARTY COBENAIS198990.1629 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**2179.8429 of 29 reporting

TOP

Bemidji City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member at Large (Bemidji)DAVE LARSON251269.495 of 5 reporting
Council Member at Large (Bemidji)DONALD WILLIAM HEINONEN107729.795 of 5 reporting
Council Member at Large (Bemidji)WRITE-IN**260.725 of 5 reporting
Council Member Ward 2 (Bemidji)ROGER HELLQUIST54298.721 of 1 reporting
Council Member Ward 2 (Bemidji)WRITE-IN**71.281 of 1 reporting
Council Member Ward 4 (Bemidji)REED OLSON69797.761 of 1 reporting
Council Member Ward 4 (Bemidji)WRITE-IN**162.241 of 1 reporting
Mayor (Bemidji)RITA C. ALBRECHT226755.245 of 5 reporting
Mayor (Bemidji)JORGE PRINCE182744.525 of 5 reporting
Mayor (Bemidji)WRITE-IN**100.245 of 5 reporting

Akeley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Akeley) (Elect 3)DAN RIGGS8833.211 of 1 reporting
Council Member (Akeley) (Elect 3)BILLY KROTZER8431.701 of 1 reporting
Council Member (Akeley) (Elect 3)TRYGVE A. KARL7929.811 of 1 reporting
Council Member (Akeley) (Elect 3)WRITE-IN**145.281 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)BOBBIE EMERY11694.311 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)WRITE-IN**75.691 of 1 reporting
Special Election for Mayor (Akeley)BRIAN HITCHCOCK11892.911 of 1 reporting
Special Election for Mayor (Akeley)WRITE-IN**97.091 of 1 reporting

Bagley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)JOHN SUTHERLAND27657.141 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)CHAD BONIK20241.821 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)WRITE-IN**51.041 of 1 reporting
Mayor (Bagley)SID MICHEL31698.751 of 1 reporting
Mayor (Bagley)WRITE-IN**41.251 of 1 reporting

Bena City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)RITA M. JUHLIN1348.151 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)ROBERT T. ZYGUTIS933.331 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)WRITE-IN**518.521 of 1 reporting
Mayor (Bena)PATRICK ROONEY1376.471 of 1 reporting
Mayor (Bena)WRITE-IN**423.531 of 1 reporting

Blackduck City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)SAM CHRISTENSON14957.311 of 1 reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)KRIS STADE10841.541 of 1 reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)WRITE-IN**31.151 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)DARYL LUNDBERG10156.111 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)RUDY PATCH7441.111 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)WRITE-IN**52.781 of 1 reporting

Cass Lake City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)WAYNE BOHN10453.891 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)KEVIN GALLAGHER8745.081 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)WRITE-IN**21.041 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)WAYNE LADUKE11375.331 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)CAROL JEAN CROAKER3523.331 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)WRITE-IN**21.331 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)LENNY FINEDAY13795.801 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)WRITE-IN**64.201 of 1 reporting

Clearbrook City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)SHAWN JOHNSON11134.801 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)KEVIN PROSSER10532.921 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)DALE VOLSTAD6620.691 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)KRISTINE KOBERNIC3510.971 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)WRITE-IN**20.631 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)GEORGE E. POSTIER9762.581 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)WRITE-IN**5837.421 of 1 reporting

Deer River City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)BARBARA SERFLING18855.792 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)WADE REED13138.872 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)WRITE-IN**185.342 of 2 reporting
Mayor (Deer River)STEVEN R. GEVING14960.572 of 2 reporting
Mayor (Deer River)GEORGE C. LICKE9739.432 of 2 reporting
Mayor (Deer River)WRITE-IN**00.002 of 2 reporting

Fosston City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)LOWELL VEUM34051.911 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)CHARLIE ANDERSON30145.951 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)WRITE-IN**142.141 of 1 reporting
Mayor (Fosston)JAMES OFFERDAHL38899.231 of 1 reporting
Mayor (Fosston)WRITE-IN**30.771 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Fosston) (Elect 2)ROY DUFAULT32146.521 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Fosston) (Elect 2)DOUG HOIALMEN26237.971 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Fosston) (Elect 2)CHRIS HAGEN10114.641 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Fosston) (Elect 2)WRITE-IN**60.871 of 1 reporting

Funkley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member at Large (Funkley) (Elect 2)WRITE-IN**4100.001 of 1 reporting
Mayor (Funkley)WRITE-IN**3100.001 of 1 reporting

Grand Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
CITY QUESTION 1 (Grand Rapids)NO204652.964 of 4 reporting
CITY QUESTION 1 (Grand Rapids)NO204652.964 of 4 reporting
CITY QUESTION 1 (Grand Rapids)YES181747.044 of 4 reporting
CITY QUESTION 1 (Grand Rapids)YES181747.044 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)WILLIAM ZEIGE149923.654 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)JON TOIVONEN148423.424 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)RICK BLAKE132820.964 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)LESTER KACHINSKE88814.014 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)TROND KNUDEGAARD5749.064 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)CHARLES M. BURRESS3124.924 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)BRIAN OLYNICK2313.654 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)WRITE-IN**210.334 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)DALE ADAMS279575.954 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)BRIAN OFTELIE87323.724 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)WRITE-IN**120.334 of 4 reporting

Gonvick City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)DANIEL JOHNSON7748.131 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)DALE SCHMUNK7446.251 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)WRITE-IN**95.631 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)LAURIS KROGSTAD5265.821 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)WRITE-IN**2734.181 of 1 reporting

Hackensack City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)GUS V. KAUBISCH9250.831 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)DEBBIE RATEIKE7239.781 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)WRITE-IN**179.391 of 1 reporting

Kelliher City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)RICHARD SKOE8682.691 of 1 reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)WRITE-IN**1817.311 of 1 reporting
Mayor (Kelliher)DARIN LATTERELL8496.551 of 1 reporting
Mayor (Kelliher)WRITE-IN**33.451 of 1 reporting

Laporte City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)PATRICIA GENDRON3639.131 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)JOSEPH SHUSTER3234.781 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)AUDREY J. JOHNSON2426.091 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)WRITE-IN**00.001 of 1 reporting
Mayor (Laporte)JOSEPH SAWYER3367.351 of 1 reporting
Mayor (Laporte)JORDAN LEMKE1632.651 of 1 reporting
Mayor (Laporte)WRITE-IN**00.001 of 1 reporting

Nevis City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)RICHARD JOHNSON11187.401 of 1 reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)WRITE-IN**1612.601 of 1 reporting
Mayor (Nevis)WRITE-IN**53100.001 of 1 reporting

Northome City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Northome) (Elect 2)WRITE-IN**32100.001 of 1 reporting
Mayor (Northome)WRITE-IN**27100.001 of 1 reporting

Park Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)PAUL UTKE92153.522 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)ERIKA RANDALL78545.612 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)WRITE-IN**150.872 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)PAT MIKESH77465.702 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)PAM HAUBER39833.792 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)WRITE-IN**60.512 of 2 reporting

Walker City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)ANNIE MCMURRIN29251.681 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)JAMES K SENEFELDER JR26647.081 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)WRITE-IN**71.241 of 1 reporting
Mayor (Walker)JED SHAW21853.301 of 1 reporting
Mayor (Walker)CHAR MOORE18645.481 of 1 reporting
Mayor (Walker)WRITE-IN**51.221 of 1 reporting

TOP

Bemidji Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)MELISSA BAHR809033.7536 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)CAROL L. JOHNSON782732.6636 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)BILL FAVER780232.5536 of 36 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)WRITE-IN**2481.0336 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)YES704852.1536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)YES704852.1536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)NO646747.8536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)NO646747.8536 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)YES681450.6836 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)YES681450.6836 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)NO663049.3236 of 36 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #31)NO663049.3236 of 36 reporting

Bagley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 3)WENDY FULTZ129434.4418 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 3)DARCIE KAISER115730.8018 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 3)LEANN AGNES99426.4618 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 3)WRITE-IN**3128.3018 of 18 reporting

Blackduck Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)CYNTHIA NORD88833.2518 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)CHRISTOPHER HENRIKSEN86132.2418 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)RACHEL A. LARSON84531.6418 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)WRITE-IN**772.8818 of 19 reporting

Cass Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)RICKY L. HAALAND54320.9015 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)MILLIE BAIRD50819.5515 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)BETHANY NORENBERG48518.6715 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)STEVE HOWARD42216.2415 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)HOLLY ANN EVANS33212.7815 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)BOB WHIPPLE29311.2815 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 3)WRITE-IN**150.5815 of 15 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #115)JODY DAHL / DEVAULT64064.1915 of 15 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #115)JAWNIE HOUGH34634.7015 of 15 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #115)WRITE-IN**111.1015 of 15 reporting

Clearbrook Gonvick Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 3)COREY PETTERSON83847.9120 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 3)TRACY IMLE77444.2520 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 3)WRITE-IN**1377.8320 of 20 reporting

Deer River Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)ROSE VILLENEUVE73427.0710 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)RYAN FOX73227.0010 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)LELAND PEDERSON62022.8710 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)PAM THOMPSON61322.6110 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)WRITE-IN**120.4410 of 23 reporting

Fosston Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 3)JOE SCHMIDT76029.5816 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 3)JENNIFER KAY HOWARD67726.3516 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 3)DEAN DUPPONG56021.8016 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 3)MARK WORSHEK55421.5616 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 3)WRITE-IN**180.7016 of 16 reporting

Grand Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)MATT LEHTINEN436226.5415 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)BEN HAWKINS429226.1115 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)HARVEY D. HIETALA419325.5115 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)CONLEY W. JANSSEN348721.2115 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)WRITE-IN**1040.6315 of 48 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #318)TOM PELTIER656299.2115 of 48 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #318)WRITE-IN**520.7915 of 48 reporting

Kelliher Northome Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)TESSA LATTERELL30333.2611 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)KEVIN WALDO27329.9711 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)BARBARA WOLTJER21623.7111 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)ROBERT HOYUM10911.9611 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)WRITE-IN**101.1011 of 11 reporting
Special Election for School Board Member at Large (ISD #36)DAWN JENSEN28294.9511 of 11 reporting
Special Election for School Board Member at Large (ISD #36)WRITE-IN**155.0511 of 11 reporting

Laporte Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 3)STEVEN WARE44533.5311 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 3)JOE JORLAND44133.2311 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 3)GEORGE M. TAYLOR JR41531.2711 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 3)WRITE-IN**261.9611 of 11 reporting

Nevis Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)ANDREW LINDOW85933.249 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)LINDSEY NICKLASON66725.819 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)GARY STENNES59723.109 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)CHRIS GATEWOOD45017.419 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)WRITE-IN**110.439 of 9 reporting

Park Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)STEPHANIE CARLSON344835.8925 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)DENNIS M. DODGE324833.8125 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)CLAYTON HOYT279029.0425 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)WRITE-IN**1201.2525 of 25 reporting

Red Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)ROY NELSON SR.48017.765 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)TINA STATELY46917.365 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)BARB THOMAS46217.105 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)CHRIS JOURDAIN45716.915 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)THOMAS BARRETT44016.285 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)KATHRYN "JODY" BEAULIEU38114.105 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)WRITE-IN**130.485 of 5 reporting

Walker Hackensack Akeley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)BARBARA A. SHERMAN178722.8422 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)NANCY FREEMAN178222.7822 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)TERRY L FREEMAN167321.3922 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)GREG SMITH97812.5022 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)TOM BOEGE93912.0022 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)LAVONNE THOMPSON6478.2722 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 3)WRITE-IN**170.2222 of 22 reporting